Son iki rekatta Fatiha okumasam olur mu?

Soru Detayı

- Kaza namazları kolay olsun diye 4 rekatlık namazların 3 ve 4. rekatında Fatiha suresini okumayacağım farz olmadığı için. Sorum şu:
- Mesela 3 ve 4. rekata kalktığımda kaç dakika ya da saniye kıyamda beklemem lazım hemen 3 ve 4. rekata kalktığımda direk rukuya eğilebiliyor muyum yoksa en az 3 ayet süresi kadar ayakta durmam farz mı?
- Umarım anlatabildim kısaca bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Namazda Fatiha okumak, Hanefilere göre vacib, cumhura göre rükün olup farzdır.

“Fatihasız namaz olmaz.” (Nasbu’r-raye, 1/365) manasındaki hadis kütüb-i sittenin hepsinde zikredilmiştir. Bu hadise dayanan İslam âlimlerinin çoğunluğuna göre Fatiha suresini okumayanın namazı sahih olmaz.

- Hanefi mezhebine göre, farz namazların ilk iki rekâtında Fatiha suresinin okunması vacip, son iki rekâtta ise sünnettir. Diğer mezhep âlimlerine göre ise, Fatih namazın her rekâtında farzdır.

Burada diyebiliriz ki, sırf biraz zamandan kazanmak için üç mezhebin görüşünü terk etmek takvaya uygun değildir.

- Hanefilere göre, tadil-i erkan namazın harekâtında farz değil, vaciptir. Diğer üç mezhebe göre farzdır. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/842)

- Hanefi mezhebine göre, kıyamda bir tesbih “sübhanellah” diyecek kadar durmak kafidir.

Not: “Ameller niyetlere göredir.” manasındaki hadiste ifade edildiği üzere, insanın Allah’a karşı en önemli bir görevi olan namazı kılarken, namazdan çalmaması gerekir. Müminun suresinin başındaki ayetlerde geçen huşu ve huzuru yakalamaya çalışmak esastır.

"Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir. Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler." (Müminun, 23/1, 2)