On iki rekat namaz kılan, on iki bin şehit sevabı mı alır?

Soru Detayı

"Her kim Şabanın ilk gecesinde, birinci rekatlarında; Bir Fatiha 5 ihlas okumak suretiyle (yani ikinci rekatta dilediğini oku Fatiha’dan sonra), on iki rekat kılarsa (2 rekatta bir selam ile) Allahu Teala ona on iki bin şehid sevabı verir. Kendisine on iki senelik ibadet sevabı yazılır. Anasının onu doğurduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve seksen güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz."
- Bu hadis sahih mi?
- Zayıf olsa bile yaptığımız takdirde bahsedilen sevabı alabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayeti, bir nasihat ve irşad kitabı olan “Nüzhetü’l-mecalis” isimli eserden başka bir yerde bulamadık. (bk. Safuri, Nüzhetü’l-mecalis, 1/202)

Safuri’nin "Nüzhetü’l-mecalis" isimli eserinde, bazı sahih ve hasen hadislerin yanında, zayıf, çok zayıf hatta uydurma rivayetler de vardır. Bu nedenle ilgili eseri okurken çok dikkatli olmak gerekir.

Örneğin, soruda geçen rivayet, Peygamber (asm) Efendimizin sözü gibi nakledilmiş, ancak hiçbir senet ve kaynak verilmemiştir. Biz de bakabildiğimiz hiçbir kaynakta bulamadık.

İmam Süyuti, bu eserin okunmasının doğru olmadığını söylemiştir. (bk. Leknevi, el-Ecvibe, Beyrut 1984, s. 139)

“Şu duayı okuyan veya su namazı kılan şu sevabı alır” gibi rivayetlerin sahih olanlarının nasıl anlaşılması gerektiği konusunda bilgi almak için tıklayınız:

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları nelerdir?