Şafii mezhebinde, dört rekat olan namazlarda, üçüncü ve dördüncü rekatlarda, zammı sure okunur mu?

Tarih: 17.06.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Şafii mezhebine göre dört rekat olarak kılınan farz, kaza ve nafile namazlarda, üçüncü ve dördüncü rekatlarda, Fatiha'dan sonra zammı sure okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlarda, kaza namazlarında ve dört rekât kılınacak olursa nafile namazlarda, birinci ve ikinci rekâtlarda Fatiha'dan sonra zammı sure okunur, üçüncü ve dördüncü rekâtlarda ise yalnızca Fatiha suresini okumak yeterli olur.

Farz namazların birinci ve ikinci rekâtlarında Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okumak sünnettir. Fatiha'dan sonra kısa bir sure veya bir ayet ya da bir ayetin bir kısmını okumak, sünneti yerine getirmek için yeterlidir.

Farz namazlarda Fatiha'dan sonra imamın veya tek başına namaz kılan kişinin sure okuması sünnettir. İmama uyan kişi de imamın sesini duymadığı takdirde sünnet gereği olarak o da Fatiha'dan sonra sure okur.

Nafile namaz kılan kişi, bu namazı iki rekâttan fazla olarak kılarsa kıldığı bu namaz, dört rekâtlı farz namazlar gibi olur. Bunun ilk iki rekâtında zammı sure okumak sünnettir. Üçüncü ve dördüncü rekâtlarda ise sadece Fatiha okumak yeterli olur. (Nevevi, El-Mecmu', 3/351)

(bk. Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun