Şafii mezhebine göre dört rekat olarak kılınan farz, kaza ve nafile namazlarda, üçüncü ve dördüncü rekatlarda, Fatiha'dan sonra zammı sure okunur mu?

Tarih: 17.06.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlarda, kaza namazlarında ve dört rekat kılınacak olursa nafile namazlarda birinci ve ikinci rekatlarda Fatiha'dan sonra zammı sure okunur, üçüncü ve dördüncü rekatlarda ise yalnızca Fatiha suresini okumak yeterli olur.

Farz namazların birinci ve ikinci rekatlarında Fatiha'dan sonra zamm-ı süre okumak sünnettir. Fatiha'dan sonra kısa bir süre veya bir ayet ya da bir ayetin bir kısmını okumak, sünneti yerine getirmek için yeterlidir.

Farz namazlarda Fatiha'dan sonra imamın veya tek başına namaz kılan kişinin süre okuması sünnettir. İmama uyan kişi de imamın sesini duymadığı takdirde sünnet gereği olarak o da Fatiha'dan sonra sure okur.

Nafile namaz kılan kişi, bu namazı iki rekattan fazla olarak kılarsa kıldığı bu namaz, dört rekatlı farz namazlar gibi olur. Bunun ilk iki rekatında zammı sure okumak sünnettir. Üçüncü ve dördüncü rekatlarda ise sadece Fatiha okumak yeterli olur. (Nevevi, El-Mecmu',3/351)

(bk. Büyük Şafii İlmihali - Mehmet Keskin)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun