Fatiha suresini okumayan cemaatin namazı geçerli mi?

Soru Detayı

- Şafiyim, Hanefi mezhebinde cemaate katılıyorum, ama cemaatteyken Fatiha suresini okumuyordum sadece imamı takip ediyordum şimdiye kadar kıldığım namazlar geçerli mi, bunların tamamını kaza etmem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî mezhebinde gerekli olmadığını bilerek ve imamın okuması ile yetinerek okumadıysanız hiç sakıncası olmaz. “Hanefî imama uysam bile okumam gerekir, farzdır.” diye inanıyor da okumuyorsanız, namazınızı kaza etmeniz gerekir.

İmam Şafi’ye göre sesli ve sessiz okunan namazlarda cemaatin de sessiz olarak Fatiha okuması farzdır.

Hanefî mezhebine göre her iki namaz durumunda da cemaatin Fatiha okuması tahrimen mekruhtur.

İmam Malik’e göre imamın sesli okuduğu namazlarda mekruhtur, sessiz okunan namazlarda mendubdur.

Müslüman bilinçli olarak bu içtihatlardan birine uyarak, namazını kılarsa namazı sahih olur.