Bazı kimseler, imam sesli Fatiha okurken cemaatin dinlemesi, imam sessiz okurken cemaatin kendisinin de Fatiha okumasının daha uygun olacağını ifade etmektedir. Bu bilgiler doğru mudur?

Soru Detayı
Hanefi ve Şafii mezhepleri arasında bu tür bir sentez yapılabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam kıraati sesli veya sessiz yaptığı zaman susup dinlemek gerekir. İmam Azam ve İmam Ebu Yusuf'a göre aşikâre okunan namazlarda cemaatin okuması tahrimen mekruh olduğu gibi, gizli okunan namazlarda da tahrimen mekruhtur.

İmam cemaate öncülük etmektedir. Bunun için imamın okuması, cemaatın da okuması demektir. Nitekim bir hadis-i şerifte buyurulmuştur:

"Kimin imamı varsa, imamın okuyuşu o kimse için de okuyuştur." (İbn Ebi Şeybe, Musannef, 1/377. Ayrıca bk. İbn Mace, ikamet, 18)

Fakat İmam Muhammed, gizlice kıraat yapılan namazlarda kıraat yapmasını caiz görmüştür. (Ömer Nasuhi Bilmen, İslam İlmihali)