Hanefiler cemaatle namaz kıldıkları zaman kıraat yapar mı? Namazda neleri okuyup neleri okumazlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, imam aşikâre okuduğu zaman cemaat Kur'an'ı dinler ve susar.

Bu İmamı Azam ile İmam Ebû Yusuf'a göredir. Bu iki zata göre, aşikâre okunan namazlarda cemaatın okuması tahrimen (harama yakın) mekruh olduğu gibi, gizli okunan namazlarda da cemaatın okuması böylece mekruhtur. İmam cemaate öncülük etmektedir. Bunun için imamın okuması, cemaatın da okuması demektir. Nitekim bir hadis-i şerifte buyurulmuştur:

"Kimin imamı varsa, imamın okuyuşu o kimse için de okuyuştur." (İbn Mâce, İkâme, 13)

Fakat İmam Muhammed, gizlice kıraat yapılan namazlarda cemaatın da kıraat yapmasını caiz görmüştür.

Buna göre, cemaatle kılınan namazda imama uyan kişi niyet eder, tekbir getirir ve "Sübhaneke" duasını okuyup susar. Ayakta iken başka bir şey okumaz. Rükuya giderken tekbir getirir. Rükudaki duaları okur. Rükudan doğrulurken "Rabbena velekel hamd." der. Tekbir alıp secdeye gider. Secdede de duaları okur. Tahiyyattaki duaları da okur.

Kısacası imama uyan kişi ayakta iken bir şey okumaz, diğer yerlerdeki duaları ve tesbihleri okur.