Cemaatle namaz kılarken, imam kıraatte bulunduğu esnada dua edilir mi? Mesela, "Allah'ım bizleri affet." gibi dualar edebilir mi?

Soru Detayı
Cemaat ile beraber namaz kılarken, imam Fatiha ve sure okurken o sırada cemaat Allah'tan bir şeyler isteyebilir mi? Mesela Allahım bizleri affet gibi dualar edebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek sesli ve gerek sessiz kıraatte bulunulan namazlarda, cemaatin susması gerekir. Ancak okunan ayetlerin manalarını düşünmek caizdir.

Ayrıca imam sesli veya sessiz okurken, kişi sesli veya sessiz olarak dua etmesi namazını bozar. Ancak kalbinden geçerse o takdirde namaz bozulmaz.