Sabah kalkınca ve gece yatınca okunacak dualar hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (sav) yatağa girdiğinde sağ yanı üzere yatar, sağ elinin içini sağ yanağına getirir ve aşağıdaki duayı okurdu:

"Allahümme inni eslemtü nefsi ileyk ve veccehtü vechi ileyk ve fevvadtü emri ileyk, ve elce'tü zahri ileyk, rağbeten ve rahbeten ileyk. La melcee vela mencee minke illa ileyk. Amentü bi kitabikellezi enzelte ve rasulikellezi erselte."

"Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi de sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınak, senden başka dayanak da yoktur. Kurtuluş ancak senin yardımınla, himaye de ancak sana mahsustur. Allah'ım, indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu iman ile uykuya yatıyorum."

"Eğer bunu okuduğun gece ölecek olursan fıtrat üzere ölmüş olursun. Şayet sabaha erersen hayır bulursun." buyurmuş.(Hz. Bera'dan-Buhari, Daavat 7, 9; Tevhid 34; Müslim Zikr 56; Tirmizi, Daavat 76; Ebu Davud, Edeb 107)

Yatmak isteyen kişi abdest almalı, sağ tarafına yatmalı ve bu duayı okumalı, en son okuduğu dua da bu olmalı. Bu duayı okuyan kimse o gece ölürse İslam fıtratı üzere ruhunu teslim eder ve cennete girer İnşallah.

Peygamber Efendimiz (sav) sabahleyin uyandığında şöyle derdi:

"Elhamdulillahillezi ahyana ba'de ma ematena ve ileyhin nüşur."

"Bizi öldükten sonra dirilten Allah'a hamdolsun. Sonunda Ona döneceğiz."(Hz. Huzeyfe İbnul Yemandan-Buhari, Daavat 7, 8, 16, Tevhid 13; Tirmizi, Daavat 29, Ebu Davud, Edeb 177).

Uyku ölümün küçük kardeşidir. Ölür gibi uykuya dalıyoruz, haşirde tekrar dirilir gibi sabahleyin uyanıyoruz. Aslında her akşam uyuyup, her sabah uyanmamız, ölümü ve tekrar dirilmeyi simgelemektadir. Bu anlayışla uykuya dalmalı ve uyanıldığında da bu anlayış içinde olmalı.