İstihare karşılığı para almak caiz mi?

Tarih: 01.09.2020 - 09:16 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Para ile istihareye yatmanın dini açıdan bir sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstiharede aslolan bunu, kişinin kendisinin yapmasıdır. Ama kendisine itimad edilen bir kişi de başkası adına istiharede bulunabilir.

Ancak bunun ücret mukabilinde yapılması, konunun esasına aykırılık teşkil etmesi ve meseleyi istismar anlamı taşıyabileceğinden uygun değildir.

İstihare, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup olmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla, yatmadan önce iki rekat namaz kılarak Allah’a dua etmesidir.

İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istişare ederler ve Allah’tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihare, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allah’tan dilemek ve O’ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.

Hz. Peygamber (asm), ashabına her işte istihareyi, Kur'an’ın bir suresini öğrettiği gibi öğretmiştir. (Buhari, Teheccüd, 25; Ebu Davud, Vitir, 31)

İstihare namazı menduptur. Namazın birinci rekatında Fatiha’dan sonra Kafirun suresi; ikinci rekatında Fatiha’dan sonra İhlas suresi okunur. Namazdan sonra istihare duası yapılır. Hz. Peygamber (asm), istiharede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir:

“Allah’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim. Sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!” (Buhari, Daavat: 48)

İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihare yapılmaz.

İstihare, yapılmasının doğru olup olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihareden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. İstihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir. (İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 2000, 2/26-27)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun