İstihare konusunda detaylı bilgi verir misiniz?

Tarih: 21.08.2006 - 18:03 | Güncelleme:

Soru Detayı

- İstihareyle (evlilik konusunda) amel edilir mi?
- Bir işi yapıp yapmama konusunda istihareye yatılırsa ve rüyada hem siyah-kırmızı hem de beyaz ve yeşil görülürse, o işin yapılması hayırlı mı değil mi, nasıl anlarız; yapmalı mıyız yapmamalı mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstihare, herhangi bir şey yapmak isteyen kimse, yapılmasının iyi olup olmayacağını hissetmek maksadıyla iki rekat namaz kılmak, iyi ve hayrın görünmesi için Allah`a yalvarıp dua etmektir. Bu namaza istihare namazı, duaya da istihare duası denilir. 

Uyumak veya rüya görmek istihare için esas değildir. Hatta vakit dar olup uyuyacak zaman bulunmazsa, herhangi bir hayırlı mesele için yine istihare namazını kılmak sünnettir. Ancak namaz ve dua yaptıktan sonra abdestli olarak kıbleye doğru yatması, rüyada beyaz veya yeşil görmesi o işde hayır olduğu, siyah veya kırmızı görmesi ise hayır olmadığı anlamına gelebilir...

Ticaret, evlilik, seyahat ve benzeri bir işe teşebbüs eden kimse, o işin kendisi için hayırlı olup olmayacağı hususunda tereddüde düşerse, şüphesini giderecek, tereddüdünü ortadan kaldıracak hâl çareleri aramak ister.

Bu hususta yapılacak ilk iş, yapılması istenen meselenin meşrûluğunun ve helâlliğinin araştırılması, dinî ölçülere uyup uymadığının incelenmesidir. Kişinin kendisi bir neticeye varamadığı takdirde en sıhhatli yol, o meseleyi münasip olan ehliyetli birisine danışmak, onun fikrini almak, gerekirse meseleyi enine boyuna bütün teferruatıyla konuşmak; kısaca istişare yapmaktır. İstişare yapılacak insanın da tecrübeli, bilgili ve sözüne itimat edilir olması gerekir.

***
Soru: Hayırlı bir kısmet çıktı, evet demek üzereyken bir de istihareye yatın, dediler. Kendimize itimat etmediğimizden yaşlı bir hanıma istihare emanet ettik. Ertesi sabah, istiharede iyi görünmüyor, vazgeçin, şeklinde bir yorumla karşılaştık. Halbuki bizim yakınlarımızla yaptığımız istişarede münasiptir, uygundur, denktir, demişlerdi. Biz de evet, demek üzereydik. Şimdi durumumuz ne olacak? İstihareye göre mi, istişareye göre mi hareket edeceğiz?

Önce istihareyi kısa bir tahlile tabi tutalım. İstiharede görülen şey evet mi, yoksa hayıra mı işaret ediyor, onu kestirmek kolay değil. Yoruma bağlı bir keyfiyet.

Sonra görülen şey şeytani mi, yoksa Rahmani mi? Bunu da kestirmek kolay değil. Bunun için de ehil olmak gerek.

Bir de istihare bağlayıcı değil. İlle de görülen işarete göre hareket edilecek diye bir mecburiyet yoktur.

İstişareye gelince; ehil kimselerin meseleyi enine boyuna konuşup düşünmeleri sonunda vardıkları bir sonuç var. Bu sonuç hem aklın, hem mantığın, hem de ilmin icabı olacak seviyede olur. Yahut da olmalıdır. Öyle olunca istişareye uymaktan başka yol kalmaz.

Meseleyi istişareye iştirak edenlerin akıllarıyla da düşünmek, gözleriyle de görmek, ilimleriyle de nazar etmek,.. herhalde sağlam bir incelemedir. Biri yanılabilir, ikincisi görmeyebilir, ama hepsi de aynı yanlışa düşmezler.

Bundan sonrası Allah’a tevekküldür.

Esasen bu gibi hayati konularda en sağlam tedbir, tarafların birbirlerini gerçek hüviyetleriyle tanımalarıdır. Olmayan vasıfları var gösterip de sonunda sürprizle karşılaşmamalıdır.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İstiharede görülen rüya ile amel edilmezse ne olur, bu rüyanın bağlayıcılığı nedir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

elayrenotive

merhaba sitenize yeni üye oldum ve size çok teşekkür ediyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mim_sev

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
enginckc

Hocalarımız yazmaya üşenmemişte biz okumaya mı üşeniyoruz.Pes!
İsteyen kardeşlerimiz lk paragrafı okuyup bıraksın o halde.
Kaldı ki burada öğretilen İslamdır.Bunu okumaktan daha önemli ne olabilir.
selametle kalınız..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sftm

bu site gerçekten çok güzel.konular bakış açımız genişliyor. güzel anlatılıoyr hadis ve ayetler...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Datco

ALLAH razı oLsun hocam..ELinize, gözünüze, akLınıza sağLık

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cukulata

tesekkur ederim. Ben pek iyi anlayamadim ama olsun turkcem kisadir. Ancak ayni soruyu uc-dørt kere sorduktan sonra anlarim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tuğbat

teşekkür ederim ama konulara derinlemesine inilmiyor

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa_1903

benim dünyamı değiştirmeye ve doğru bildiğim yanlışları düzeltmeme sebep oluyor.. Allah bu siteye hizmet edenlerden razı olsun..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aysel347

ya ben hiç de memnun digilim daha çok kafam karışıyor sorular çooook güzel ama cevaplar inanınki çoook uzun ve cevabı okumakdan soruyu unutuyorum bu benim görüşüm yayınlasanızda yayınlamasanızda

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sevde_58_

ALLAH razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bahtsız395

Allah Razı Olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Cenk_Tr

YÜCE ALLAH, sizden razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun