Işığın yedi renge kırılmasının hikmeti ne olabilir?

Soru Detayı

- ​Işık gibi latif bir varlığın kırılınca yedi renge ayrılmasının hikmeti ne olabilir?
- Göğün yedi kat olması ya da Eşarîye’deki Allah Teala’nın sıfatlarının yedi olmasıyla bir ilgisi olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Işık tayfı veya renk tayfı, prizmadan geçirilen beyaz rengin altı renge ayrışmasıyla oluşturulur.

Mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı. Renk sayısı beyazla birlikte yedidir. Beyaz ışığın tayfı altı renktir.

Ana renklerin sayısı beyazla birlikte yedidir. Bunun haricinde Renklerin sayısı sayılamayacak kadar çoktur. (bk. Tuncay Tunç-Necati Bağcı, Fizik, s. 258, 259)

Ayet ve hadislerde ışığın yedi renkli olmasının hikmetine dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

Fakat yedi rakamının önemli bir yeri olduğuna dair bazı ipuçları yakalamak mümkündür. Birkaçını şöyle sıralayabiliriz.

a) Allah’ın yedi adet sıfat-ı sübutiyesine muvafıktır. Bu durum sizin de dikkat çektiğiniz gibi, Eşari’ye göredir.

b) Kur'an’ın ilk suresi Fatiha’nın yedi ayeti vardır.

 Fatiha’nın bu yedi ayetine yapılan işaret Hicr suresindedir. Mekkî mukattaat sistemine göre bu sure yedinci suredir. Bu işaretin yapıldığı ayet numarası 87’dir ki, son rakamı yedidir.

c) Yedi ayetli olan Fatiha suresi Kur'an-ı Kerim'in başlangıç suresidir. Arapçada bu manayı ifade eden kelimenin kök harfleri olan "B-D-E"nin sayısal değeri 7’dir.

d) Göklerin tabakaları 7’dir.

e) Cehennemin tabakaları 7’dir.

f) Kur'an’da “RENK” kelimesi yalnız çoğul olarak “elvan” şeklinde kullanılmıştır. Bunlardan bir tanesi “elvaniküm” şeklinde, dört tanesi ise “elvanuhu”, iki tanesi de “elvanuha” şeklinde geçmektedir. Böylece toplam olarak “renkler”in Arapçası olan “elvan” kelimesinin tekrar sayısı 7’dir.

Fiziksel olarak açıklaması ise güneşten gelen ışınların kırılması sonucu farklı renkler oluşmaktadır. Işığın kırılması ile beraber birçok farklı rengin oluşur.