Hz. Adem’in hatasından sorumlu değilsem, niye cennette var olmadım?

Tarih: 19.05.2019 - 20:03 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hz. Adem ve Hz. Havva’nın hatasından sorumlu değiliz. Fakat neden onlar gibi başlangıçta cennette olmadık?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyden evvel Allah böyle istediği için böyle oldu.

Hz. Âdem ilk insan olduğu için böyle bir istisnai durum gerçekleşmiştir. Aslolan insanın bu dünyada imtihan edilip daha sonra cennet veya cehenneme gitmesidir.

Şimdi bu konuda Kur'an’ın tamamına tefsiren kulak verelim;

Cenab-ı Hak bilmek ve bilinmek sırrınca, yaratacağı kainat ve içindeki bütün canlı ve cansız varlıkları lisan-ı halleriyle onu tesbih, tahmid ve tekbir etsin diye murad etti ve böylece bu alemi yarattı.

Dana sonra özgür iradesi bulunan ve Allah’ın bütün esmasına mazhar olan ve ona Ruhundan üflediği, diğer yaratılmışlara üstün kıldığı ilk insan Hz. Âdem’i ondan da zevcesi Havva annemizi yarattı ve her ikisini de cennete koydu, tek bir şartı vardı:

Allah’ın yarattığı insanı, kendi kibrinden dolayı üstünlüğünü kabul etmeyen şeytanın aldatmalarına insanların kanmamaları ve âdeta yok-yok olan cennette belirtilen bir ağaca yaklaşmamaları idi.

Fakat insan, gaflete düştü, Allah’ın uyarılarını unuttu, şeytana aldandı ve Allah’ın “Yapma.” dediğini yaparak o ağaca yaklaştı ve Ona isyan etmiş oldu.

Büyük hatasını fark eden Hz. Âdem ve zevcesi pişman olup tövbe ettiler, Allah da tövbelerini kabul etti ve onlara ve onlardan kıyamete kadar gelecek zürriyetlerine dünya denen, cennetin minyatür numunesi olan yerde bir imtihan sahası açtı.

Murad etti ki: İnsanlar, aynı “cennetteki ağaca yaklaşmayın” misali, kendilerine gelecek ilahi emirlere kayıtsız şartsız tabi olup, ebedi huzurlarını kazansınlar, isyan edip şeytana tabi olup ilahi emirleri dikkate almadan yaşayanlar da müstahak oldukları cezalara çarptırılsınlar...

Dolayısıyla, bu imtihan sırrınca bizler cennette değil, baki cennetin kazanılacağı yer olan dünyada yaratıldık. Vazifemiz ise, yaratılış gayemize uygun olan ilahi emirlere riayet ederek oraya layık kul olmaktır.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah kulları neden direkt cennette yaratmadı?
Allah Teala, kullarını yaratmadan önce cennet veya cehenneme ...
Hz. Adem neden ilk olarak dünyaya değil de cennete gitmiştir ...
Sonsuz merhamet sahibi olan Allah, niçin kullarını cennet için ...
Neden elma, neden dünya, neden cennet, neden cehennem ...
Hz. Adem'in asli vatanı neredir? Eğer cennet ise, Allah Teala "Ben ...
İnsanın yaratılışı nasıl olmuş ve insan neden yaratılmıştır? İnsan ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun