Yasak ağaca dokunmak zina mı?

Soru Detayı

- Hz. Adem ile Hz. Havva evlilik ve yasak ağaç?
- Yasak ağaca dokunmanın zina olduğunu söyleyenler var.
- Peki Hz. Adem ve Hz. Havva evliydiler, birliktelikleri nasıl zina olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın yasak ağaca dokunmalarının zina olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Bunu söyleyenlerin sözlerine itibar etmek asla doğru değildir. Böyle saçma sapan fikirler üzerinde çalışmak ömre ziyandır.

- Hz. Âdem ve Hz. Havva cennete yerleştikten sonra orada Allah’ın nimetlerinden diledikleri gibi faydalanıyorlardı. Allah onları yasak ağaca yaklaşmamaları hususunda uyardı:

“Ey Adem! Eşin (Havva) ile birlikte cennete yerleş; orada çekinmeden istediğiniz her yerde cennet nimetlerinden yiyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın; sonra ikiniz de zalimlerden olursunuz.” (Bakara, 2/35)

Kur'an-ı Kerîm’de bu ağacın mahiyeti hakkında bilgi verilmemiştir. Sadece şeytanın Âdem ile Havva’ya çirkin yerlerini göstermek için,

“Rabbiniz başka bir sebepten dolayı değil, sırf melek olursunuz yahut ebedî kalıcılardan olursunuz diye şu ağacı size yasakladı.” (A‘râf 7/20) ve

“Ey Âdem! Sana ebedîlik ağacını ve yok olmayacak bir hükümranlığı göstereyim mi?” (Tâhâ 20/120)

diyerek onları yanılttığı belirtilmektedir. Bu konuda sahih hadislerde de başka bilgi yoktur.

Diğer İslami kaynaklarda ise, bu ağacın hayrı ve şerri bilme ağacı veya üzüm asması, buğday, incir ağacı gibi bitki türlerinden biri olduğu belirtilir. (bk. Taberi, Camiu’l-beyan, I, 184)