Hz. Adem’in elma çaldığı için cennetten çıkarılması saçmalık değil mi?

Soru Detayı

- Bazı ateistler şöyle diyor:
"Hz. Adem cennetten elma çaldığı için dünyaya Peygamber olarak gönderildi, bu nasıl bir saçmalık bu nasıl bir adalet?"

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem, insana verilen iradenin bir gereği olan özgür davranışı kendisine yasaklanmış belli bir fiil ile tercih etti.

Ancak bu tek fiil ve cüzi irade ile mutlak irade sahibi olan Rabbinden ayrı düştü.

Ardından ise ilahi iradeden ayrılmanın hüznünü ve pişmanlığını en derinden yaşadı ve tekrar ilahi iradeye bağlanmak arzu etti. Cenab-ı Allah da onun bu iradi isteğini kabul etti.

Bu nedenle de onun tekrar eski cennetine dönebilmesi için her bakımdan iradesi ile Cenab-ı Allah’ı isteyebileceği bu âleme gönderdi.

Bu âleme iyilik ve tövbe arzusu ile gelmiş ilk insan olması ile de peygamber oldu.