Şeytan, insanın ölüp diriltileceğini, yani geleceği biliyor muydu?

Soru Detayı

- Araf suresinde aklıma takılan bir durum var. Hz.Adem ve eşi cennette iken Allah tarafından insana secde edilmesi ve şeytanın bunu reddetmesi üzerine Allah şeytana lanet etmiş ve onu kovmuştur. O ise "Onların tekrar diriltileceği güne kadar bana mühlet ver." demiştir. Halbuki Hz. Adem cennetteydi ve onun cennetten kovulup dünyaya geleceği şeytan tarafından bilinmiyordu. Şeytan insanın ölüp diriltileceğini yani geleceği biliyor muydu?
14. (İblis) dedi: (Bari) bana (insanların) tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver."
15. (Allah) buyurdu: "Haydi sen süre verilmişlerdensin."
9 . (Sonra Allah, Âdem'e hitab etti): "Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Biz bu gibi konuları ancak Kur’an ve hadislerden öğrenebiliriz. Şeytanın tekrar diriltilme gününü bilip bilmediğini aklımızla anlayabileceğimiz şeylerden değildir. Demek ki şeytanın böyle bir bilgisinin olduğunu ancak Kur’an’dan öğrenebiliriz. Kur’an madem bu bilgiyi vermiştir; biz de anlıyoruz ki, şeytan bunu biliyordu.

- Bu konuda şu sorulabilir: Şeytan bu bilgiyi nereden almıştı?

Bunun cevabına, açıkça ayet ve hadislerde rastlayamadık. Ancak şunu söyleyebiliriz ki, İblis bu bilgiyi Allah’tan öğrenmiştir.

Nitekim, Allah “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.” (Bakara, 2/30) buyurmuştu. Bir varlığın halife olması, onun sorumlu bir mevkide olması manasına gelir. Bu ise dünyanın bir imtihan yeri olduğunu gösterir. İmtihanın bir sonucu olduğuna göre, yeniden diriliş günün olması gerekir. Şeytan gibi zeki bir varlığın bu işaretten bunu anlaması mümkündür.

- Ayrıca, işlenen günah sebebiyle Adem ailesinin cennetten kovulması, her suçun bir karşılığının olduğunu gösterir. Bu da yeninden diriliş demektir. Bizzat bu olayın içinde aktif rol alan İblis’in bundan da bir sonuç çıkardığını söyleyebiliriz.

- Bununla beraber, melekler -Allah’ın bildirmesiyle- dünyanın fani olduğunu, bir gün yıkılacağını ve yeniden diriliş olacağını biliyorlardı. İblis de bir süre birlikte yaşadığı meleklerden bu bilgiyi öğrenmiş olabilir.

- Keza, İblis Allah’ın baki olduğunu elbette biliyordu. Baki olan Allah’ın baki bir memleketinin olacağını da biliyordu. Çünkü, meleklerle birlikte yaşadığı dönemde iman esasları denilen hakikatleri bilemesi düşünülemez. Onun Hz. Âdem’e vesvese verirken,

“Sana ebediliği yaşatacak bir ağacı ve yıpranmaz/yok olmaz bir mülkü göstereyim mi?” (Tâhâ, 20/120)

demiş olması da bu konuda oldukça bilgi sahibi olduğunu göstermektedir...