Şeytanın 80 bin yıl ibadet ettiği doğru mu?

Soru Detayı

- Şeytanın isyan etmeden önce Allah'a 80 bin yıl ibadet ettiği doğru mudur?
- Bu konuda kaynaklar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.

Müfessir Kurtubi, Yine bir zamanlar meleklere: Âdem’e secde edin, demiştik, bunun üzerine onlar Âdem’e secde ettiler. İblis hariç, o diretti, büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.” (Bakara, 2/34) mealindeki ayeti açıklarken, senet ve kaynak vermeden "denildiğine göre" kalıbıyla zayıflığına işaret ederek şu bilgiyi aktarır:

Denildiğine göre İblis, yüce Allah'a seksen bin yıl ibadet etmiş, ona başkanlık ve cennet bekçiliği -istihraç olmak üzere- verilmiştir. Tıpkı münafıklara dillerinin ucundan lâ ilâhe illallah şehadetinde bulunma imkânı verildiği gibi, tıpkı Belam (b. Baura)'ya yine dilinin ucundan İsm-i Azam'ı söylemek imkânı verildiği gibi. Bu başkanlığı sebebiyle İblis'in içinde büyüklük, kibir iyice yer etmişti. (Kurtubi, Bakara, 34. ayetin tefsiri)

Hz. Âdem’e melekler secde ettiği hâlde şeytan kibirlenip ilahi emre karşı çıkmış, gerekçe olarak da kendisinin ateşten, Âdem’in çamurdan yaratıldığını ileri sürmüş ve ayetin ifadesiyle, O diretti, büyüklük tasladı ve kafirlerden oldu.”