“Yedi sema” meselesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yedi Sema

اَللّٰهُ الَّذ۪ى خَلَقَ سَبْعَ سَمٰوَاتٍ وَمِنَ اْلاَرْضِ مِثْلَهُنَّ  “Allah, yedi semayı (göğü) ve yerden de bir mislini yaratandır.” (Talak, 65/12)

Dünya, dünyadan bakıldığında çok büyük, ama uzaydan bakıldığında çok çok küçüktür. İnsanoğlu henüz yaşadığı gezegeni bile tam tanıyabilmiş değildir. Üzerimizde yer alan semavat ise neredeyse tamamen meçhulümüzdür. Kur'an-ı Kerim yedi semadan bahseder, arzda da bunun misli olduğuna dikkat çeker. Bundan muradın ne olduğunu net olarak bilmemekle beraber, aşağıdaki örneklerle zihnimizde bir derece netleştirebiliriz. Şöyle ki:

Dünyanın kıtaları, Antartika ile beraber yedidir.

Başlıca yedi büyük deniz vardır.

Yerin aşağıya doğru tabakaları yedidir.

Atmosferin yukarıya doğru katmanları yedidir.

Renkler elvan-ı seba, yani yedi renktir.

Sesler yedi notadan ibarettir.

Haftanın günleri yedidir.

Cehennemin kapıları yedidir.

Kur’an’ın âdeta fihristesi olan Fatiha, yedi ayettir.

Kur’an’ın başlıca kıraatleri yedidir.

Kâbe’nin etrafında tavaf yedi kere yapılır.

Hepsinden daha da ilginci şudur: Mikro âlem olan atomun çekirdeği etrafında elektronlar en fazla yedi farklı dizilişle dizilirler.

Öyle anlaşılıyor ki makro âlem olan semalar da ana hatlarıyla yedi semadan ibarettir.

Ancak şu da unutulmamalıdır: Arapçada yedi, yetmiş, yedi yüz gibi kelimeler kesretten kinaye, yani çokluk ifade etmek için de kullanılırlar. Böyle durumlarda yedi, altıdan sonraki rakamı ifade etmek için kullanılmaz.

Not: “Yedi sema” meselesi tartışmalı bir konu olmaktan ziyade, zihinlerde çok da netleşmemiş bir meseledir, bundan dolayı çalışmamızın muhtevası içerisinde kendisine yer verilmiştir.