Kur'anın ibareleri, pek çok manalara kapı açacak zenginlikte midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Azap Türleri

قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلٰٓى اَنْ يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عَذَابًا مِنْ فَوْقِكُمْ اَوْ مِنْ تَحْتِ اَرْجُلِكُمْ اَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذ۪يقَ بَعْضَكُمْ بَاْسَ بَعْضٍۜ  "De ki: Allah size üstünüzden veya ayaklarınızın altından bir azap göndermeye veya sizi grup grup birbirinize düşürmeğe ve kiminizin şiddetini kiminize tattırmaya da kadirdir." (En'am, 6/65)

Kur'anın ibareleri, pek çok manalara kapı açacak zenginlikte gelmiştir. Mesela ayette geçen "üstten ve alttan gelebilecek azap" olarak,

- Üstten taş, alttan çöküntü;

- Üstten kötü idareci, alttan ayak takımının musallat olması; (İbn Kesir, III, 270-271)

- Üstten rüzgâr, alttan sel felaketi; (Alûsî, Ruhu’l- Me’ânî fî Tefsîri’l- Kur'ani’l- Azîm, Daru İhyai't- Türasi'l- Arabi, Beyrut,1985, VII, 180)

- Üstten Nuh kavminde olduğu gibi helak edici bir su, Ebrehe ordusunu helak eden ebabil kuşları gibi felaketler, alttan ise deprem ve kuraklık gibi musibetler nazara verilmiştir. (Râzî, XIII, 22)

Bu gibi açıklamalara bakıp da “Acaba Allah'ın muradı hangisidir?” diye tereddütte kalmak uygun değildir. Hamdi Yazır'ın da dediği gibi, "ayet hepsine muhtemildir." (Yazır, Hak Dini Kur’ân Dili, III, 1953)

Ayette son olarak nazara verilen veya sizi grup grup birbirinize düşürmeğe ve kiminizin şiddetini kiminize tattırmaya da kadirdir" kısmı, Müslümanlar arasında zaman zaman görülen dâhili mücadeleleri nazara vermektedir. Avrupa 2. Dünya savaşında kendi içinde âdeta birbirini yedi, bitirdi, elli beş milyon insan bu savaşta hayatını kaybetti. Koca Avrupa bir harabeye döndü. Müslümanlar ise her ne kadar bu boyutta birbirleriyle savaşmamış olsalar bile, 1980'li yıllarda Irak ve İran arasında yaşanan savaşta olduğu gibi dâhili fitnelere maruz kaldılar. Bu savaş dokuz yıl devam etti ve bir milyon Müslümanın ölümüne yol açtı. Her iki Müslüman ülke savaş sonrası kendi sınırlarında kaldı, hüsrandan başka bir şey ellerine geçmedi. Savaşı, -başta Amerika olmak üzere- silah üretip satan ülkeler kazandı!..