Nur suresindeki farklılıklar neyden kaynaklanıyor?

Soru Detayı

- Nur suresi 61. ayetinde şöyle bir şey fark ettim bilmediğimden soruyorum bu farkı.
1) Leyse alel a'ma haracüv ve la ala enfüsiküm en te'külu …
2) Leyse alel a'ma haracüv -ve la alel a’raci haracun ve la alel marîdı haracun- ve la ala enfüsiküm en te'külu …
İnternette ulaşabildiğim tüm sitelerde 61. ayet 1 numaradaki gibi yazılıyor, ancak Kabe imamı 2 numaralı ayette yer alan “ve la alel a’raci haracun ve la alel marîdı haracun” ilavesini ek olarak okumaktadır.
- Ancak ayette görebildiğim kadarıyla böyle bir şey yazmıyor. Araştırdım bazı yerler bu ilaveyi yazmaktadır da.
- Mushafta bu ifade var mıdır yok mudur, varsa neden çoğu sitede yazılmamış?
- Eğer yoksa bu ifade nereden çıkmıştır olayın aslı nedir yani?
- Bütün Kur'an her yerde aynı olmalı değil miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nur suresinin 61. ayetiyle ilgili hiçbir farklılık yoktur.

Muhtemelen söz konusu ayetle ilgili bir yanlış anlama vardır ya da baktığınız sitede eksik yazılma söz konusu olabilir. Çünkü Nur suresi 61. ayetle ilgili hiçbir farklılık söz konusu değildir. Ulaşılan siteler eğer Kur'an metnini veriyor ise bundan farklı olmaması gerekir. Ayet sorunuzdaki ikinci maddede yazıldığı gibidir.

Kâbe imamının okuyuşu doğrudur. Birinci maddede yazılan okuyuş bulunmamaktadır.

Tüm Mushaflar ikinci maddede yazılan gibidir.

Nur suresi 61. ayet ve meali şöyledir:

لَيْسَ عَلَى الْاَعْمٰى حَرَجٌ وَلَا عَلَى الْاَعْرَجِ حَرَجٌ وَلَا عَلَى الْمَرٖيضِ حَرَجٌ وَلَا عَلٰٓى اَنْفُسِكُمْ اَنْ تَأْكُلُوا مِنْ بُيُوتِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اٰبَٓائِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اُمَّهَاتِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اِخْوَانِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اَخَوَاتِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اَعْمَامِكُمْ اَوْ بُيُوتِ عَمَّاتِكُمْ اَوْ بُيُوتِ اَخْوَالِكُمْ اَوْ بُيُوتِ خَالَاتِكُمْ اَوْ مَا مَلَكْتُمْ مَفَاتِحَهُٓ اَوْ صَدٖيقِكُمْؕ لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ اَنْ تَأْكُلُوا جَمٖيعاً اَوْ اَشْتَاتاًؕ فَاِذَا دَخَلْتُمْ بُيُوتاً فَسَلِّمُوا عَلٰٓى اَنْفُسِكُمْ تَحِيَّةً مِنْ عِنْدِ اللّٰهِ مُبَارَكَةً طَيِّبَةًؕ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمُ الْاٰيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَࣖ

"Gözleri görmeyen için bir sakınca yoktur, topal için bir sakınca yoktur, hasta için de bir sakınca yoktur. Sizin için de kendi evlerinizden, babalarınızın evlerinden, annelerinizin evlerinden, erkek kardeşlerinizin evlerinden, kız kardeşlerinizin evlerinden, amcalarınızın evlerinden, halalarınızın evlerinden, dayılarınızın evlerinden, teyzelerinizin evlerinden, anahtarı elinizde bulunan evlerden ve arkadaşınızdan yiyip içmenizde bir sakınca yoktur. Birlikte veya ayrı ayrı yemenizde sizin için bir günah yoktur. Evlere girdiğinizde, Allah katından mübarek ve güzel bir selâmlama ile kendinize birbirinize selâm verin. Düşünesiniz diye Allah size ayetlerini işte böyle açıklıyor."