Kur'an dinlerken, "amin" diyebilir miyiz?

Soru Detayı

- Kur'an dinlerken, mesela Bakara suresinin sonundaki "Amerrasulü ayetleri" okunurken "amin" demenin bir sakıncası var mıdır?
- Namazda imam Fatiha suresini bitirince, sesli olarak "amin" demek doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’anı dinlemek farz-ı ayın değil, farz-ı kifâyedir. Cemaatten bir kısmı dinlerse yeterli olur.

 “Va’fu annâ, vağfirlenâ, verhamnâ,..” kısmı, Kur’an’dır, fakat aynı zamanda bir duadır. Ayetin mealine bakarsanız, bunun "Rabbena Atina…, Rabbenağfir li…" gibi bir dua olduğunu görürsünüz. Bunu düşünerek el kaldırıp âmin demekte bir sakınca yoktur. Bu Kur’an’ı dinlemeye de engel değildir. Bununla beraber, -kanaatimizce- cemaatin ahengini bozmamak için, içinden âmin demek daha uygundur.

İmam Fatiha'yı açıktan okuduktan sonra, cemaatin kendi duyacağı kadar gizli bir sesle "âmin" demesi Hanefi ve Malikî mezhebine uygundur. Sesli olarak demek ise Şafii ve Hanbelî mezhebine uygundur. (bk. Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, I, 692-93).