Farklı kıraatlere göre Kur'an okumak hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Kur'an-ı Kerim'in değişik şekillerde (yanılmıyorsam kıraat-ı seb'a ve kıraat-ı aşere var) okunduğunu biliyoruz. Biz de Kur'an'ı tecvidli okumaya gayret ediyoruz. Şöyle bir husus var: Mesela, Mısırlılar güzel okuyor.Ama bizim takip ettiğimiz okuyuşla, Mısır yöresinin okuyuşu farklı olabiliyor.Yanılmamak için daha çok Türk hafızları mı takip etmek gerekir
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıratta mezhepler vardır. Bütün kıraatleri bilmeyenin bu mezheplerden birine göre okuması uygundur. Mesela, Türkiyede "Asım kıraatı" yaygındır; genel olarak okuyuş buna göredir.

Makam olarak Mısır veya diğer yerlerdeki hafızlar taklit edilebilir. Bu hafızların farklı okuyuşlarını taklit etmekte de sakınca yoktur. Ama farklı kıraatler konusunda bilgisi olmayan kişiler önünde bu kıraatlere göre okumak yanlış anlaşılmalara sebeb olabilir. Bu husus gözönünde bulındurularak diğer kıraatlere göre de Kur'an okunabilir.