Namazda Fatiha'dan sonra vacip olan zammı sûreyi okumayı geciktirirsek, sehiv secdesi yapmak lazım geliyor. Peki bu sürenin / geciktirme zamanının bir ölçüsü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz içinde bir rükün yerine getirecek kadar düşünceye dalınsa sehiv secdesi gerekir.

Fatiha'dan sonra hangi sûrenin okunulacağı düşünülse, bundan dolayı sehiv secdesi gerekir. Çünkü bu durumda vacip geciktirilmiş olur.

Bu süre / zaman, bir ayet okuyacak kadar veya bir rükü veya secde yapacak kadar bekleme süresidir.

Bir rüknü veya bir vacibi yerine getirirken meydana gelecek bir dalgınlık ve bir düşünce ise, sehiv secdesi gerektirmez.