Cüz dağıtıp hatim yapmanın geçerli olmayacağını iddia ediyorlar; doğru mudur?

Soru Detayı
Bazıları, cüzleri parçalayıp başka başaka insanlara verilerek okunan hatimin hatim olmayacağını ileri sürüyor. Birisi Kur'an'ı okusa, son sûresi olan Nas sûresini başkasına okutsa, o hatim olmaz diyorlar, bu böyle midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Okunan Kur'an ve Kur'an hatmi nurani olduğu için bir lamba gibidir. Bir lamba için birisi gazyağı, diğeri fitil, bir başkası cam, kibrit v.s getirse, lamba yandığında herkes tam bir lambaya sahib olur ve lambadan istifade eder. Herbirinin elinde bir ayna olsa "Lamba benim yanımdadır." diyebilir. Birinin istifadesi diğerinin istifadesine engel olmaz.

Değişik cüzleri okuyup Kur'an'ı hatmeden kimseler de böyle manevi bir lamba yakmışlardır. Bunun ışıkları da sevaplarıdır. Okunan hatime katılanlar, bu manevi nurdan aynı şekilde sevap alırlar ve birinin sevap kazanması diğerine engel olmaz, sevabını azaltmaz.

Kısaca, cüzler dağıtılarak Kur'an'ın okunmasıyla hatim yapılmış olur.