Mazeret kabul ederek sehiv secdesini terk edebilir miyim?

Soru Detayı

- Neredeyse her gün hata ederek, ikindi ve yatsı sünnetinde olduğu gibi, namazımda tahiyyattan sonra salli barik dualarını okumaya başlıyorum. Sonra aklım başıma geliyor kalkıp devam ediyorum. Yani vacibi geciktirmekten sehiv secdesini icap edecek duruma düşüyorum. Devamlı başımda bu hal var.
1. Nasıl kurtulurum?
2. Bu halim, tıpkı devamlı kanayan yara gibi mazeret olup, sehiv secdesini terkine cevaz olur mu?
3. Eğer mazeret olursa, imamlık yaparken de sehiv secdesini terk etmeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda, unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması, bir vacibin terk edilmesi veya geciktirilmesi halinde; noksanlığın telafi edilmesi için sehiv secdesi yapılması vaciptir.

Farz namazların ilk oturuşunda tahiyyat okunduktan sonra kalkılması gereken bir namazda “Allahümme salli ala Muhammed” diyen kişi, İmam-ı Azam’a göre farz olan kıyamı geciktirdiği için sehiv secdesi yapar; böylece namazı tamam olur. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise sehiv secdesi gerekmez. (Kasani, Bedai, 1/164)

Buna göre, farz namazların ilk oturuşunda tahiyyat okunduktan sonra kalkılması gereken bir namazda “Allahümme salli ala Muhammed” diyen ve bunu unutarak sık sık yapan bir kişi, İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’in fetvasıyla amel ederek, sehiv secdesi yapmadan namazını kılabilir ve namaz kıldırabilir.