Sehiv secdesi gerektiği halde yapmamak namazı bozar mı? Sehiv secdesini yaparken de hata yapmak mümkün müdür? Mümkünse sehiv secdesinin de sehiv secdesi olur mu?

Soru Detayı
1)Namazda sehiv secdesi gereken bir hatayı yaptıktan sonra, namazın sonunda sehiv secdesini yapmayı unutan bir kişi ne yapmalı? 2)Sehiv secdesini yapmış imamın kıldırdığı bir namaza yetişilirse ne yapılmalı? Yani imam cemaatle sehiv secdesini yapmış ve en son Tahiyyatı, Salli-Barik okurken cemaate yeni yetişmiş birisi, namazını nasıl tamamlamalıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sehiv secdesi gerektiği halde yapmayan kişinin namazı geçerlidir. Yeniden kılması gerekmez.

İmam sehiv secdesi yaptıktan sonra imama uyulduğu takdirde, normal şekilde namaz tamamlanır. Bu durumda sehiv secdesi yapmak gerekmez.

Sehiv secdesi yapıldıktan sonra artık sehiv secdesini gerektirecek bir durum olmaz. Yani "sehiv secdesi"nin de sehiv secdesi olmaz.