Fatiha'dan sonra hangi sureyi okuyacağını düşünmek için duraklamak namaza zarar verir mi? Sehiv secdesi gerekir mi?

Soru Detayı
Bazen namazdayken Fatiha'dan sonra hangi sureyi okuyacağımı unutuyorum, biraz duraklama oluyor, bunun namaza bir zarari var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz içinde Fâtiha okunduktan sonra hangi âyet veya sûreyi okuyacağı bir müddet tefekkür edilse, sehiv secdesi icab eder. Çünkü vâcib te'hire uğramıştır. Eğer düşünme süresi bir rükün edâ edilecek kadar bir süre almamışsa, o takdirde yanılma secdesine gerek yoktur. Ama bir rükün edâ edile­cek kadar bir süre geçmişse, vacibi geciktirmeden dolayı Yanılma Secdesi vâcib olur. (El-Muhit / Radıyüddin Serahsî - Fetâva-yi Hindiyye.)