Namazda sesli veya sessiz okumakla ilgili hükümler nelerdir?

Tarih: 03.03.2007 - 16:07 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Cemaatle namazda iken veya biriyle beraber bir odada sureleri diğerinin duyacağı şekilde açıktan okumak namaza sıhhatine zarar verir mi?
 - Ve tek namaz kılarken sureleri açıktan okuyup oradan geçen birinin veya oturanların sesimizi duyması namaza zarar verir mi?
- Namaz kılarken nerelerde gizli okunur, nerelerde aşikar okunur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda sessiz okunması gereken yerde sesli okumak namazı bozmaz; ancak sehiv secdesi gerekir.

Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli okuması vaciptir. Aşikare okuması halinde sehiv secdesi gerekir.

İmam gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazlarıda sesli kıldırması vaciptir. Vacibin terkinden dolayı ise sehiv secdesi gerekir.

Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise, namazın farz olan kıraati kadardır. Bu ise kısa üç ayet veya kısa üç ayet uzunluğunda bir ayet okumakla sehiv secdesi gerekir; bundan az olursa gerekmez.

Bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın aşikare okuması gereken ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri aşikare okuması gibi. Bu okuma mikdarı, namaz sahih olacak kadar okumaktır. Fatiha süresinin ilk ayetlerini okumak bu kısımdandır. Bununla beraber kısa bir ayet okunması da İmamı Azam'a göre bu hükümdendir. İki imama göre ise, bu hükümde değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 200.000+

Yorumlar

harun0618_hspsilindi

Cemaatle akşam namazını kılarken imam ben olmuştum. Akşamın farzının üçüncü rekatında unutarak Fatiha'nın ilk başını sesli okudum sonra hatırladım sessiz devam ettim. Sehiv secdesini yapmadım. Cemaate de namazı iade edelim diyemedim. Ne yapmalıyım?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Namazınız geçerlidir. İade etmeniz gerekmez.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sabri1960@hotma...

Camide sünnet namazını kılarken cemaatten birinin şaşırmasına neden olacak şekilde sesli okumanın hükmü nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Gece nafile namazını kılan kimse sesli de sessiz de okuyabilir.(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/697). Hz. Aişe’den nakledildiğine göre, “Resulullah (a.s.m) gece namazlarını kılarken bazen sesli bazen de sessiz kılardı.” (bk. Neylu’l-Evtar, 3/59).

Kişi kendi evinde müsait olduğu bir durumda gece namazlarını sesli okuyabilir. Ancak cami gibi toplu mekanda sesli okumamalıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun