Sehiv secdesi ne zaman gerekir? Sehiv secdesi nerelerde yapılır, ayrıntısıyla mezheplere göre anlatır mısınız?

Soru Detayı
Namazda Fatiha'dan sonra sure okumazsak sehiv secdesi gerekir mi, unutularak veya bilerek okunmazsa? Mezheb farkı olur mu bu konuda? Ayrıca Tahiyyat'tan sonra Salli ve Barik okunmazsa sehiv gerekir mi, bilerek okunmazsa ya da unutarak? Mezheb farkı olur mu? Sehiv secdesi nerelerde yapılır, ayrıntısıyla mezheplere göre anlatır mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda bir rekâtta sadece Fâtiha'yı veya hem onu hem de bir ya da iki âyeti okumakla yetinirse, kerahet işlemiş olur. Ne var ki zamm-ı sûrenin kasten terk edilmesi, vacibi terk olduğundan namazın iadesi gerekir. Unutularak terk edilirse, yanılma secdesi yapılır. (El-Muhit / Radıyüddin Serahsî.)

Tahiyyattan sonraki duaları unutarak veya kasten okumamak namazı bozmaz, sehiv secdesi de gerekmez.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/272.)