Namazda son oturuşta, "Allahümmebarik" duasını tekrar okursak sehiv secdesi gerekir mi?

Soru Detayı

- Namazda son oturuşta, "allahümmebarik" duasını okuduk sonra, tekrar okumaya başladık ve yarıda keserek "rabbena atina" dusına geçtik; bu durumda sehiv secdesi gerekir mi?
- Sehiv secdesini bu duadan sonra mı yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Son oturuşta “Allahümmebarik” duasının yarısını unutarak tekrar etmek, sehiv secdesini gerektirmez. Çünkü son oturuş uzunca dua etmek yeri olduğundan bir vacibin tehiri söz konusu değildir. (bk. Ö. Nasuhi Bilmen, B. İlmihal, s.195).