Öğle ve yatsı namazlarının son sünnetlerini dört kılmak olur mu?

Tarih: 18.01.2007 - 23:04 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öğlenin Son İki Rekat Sünneti:

Bu, "Bugünkü öğle namazının son sünnetini kılmaya." diye niyet edilip, tamamen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bu son sünneti dört rekat kılmak müstahabdır. O zaman ya her iki rekatta bir selam verilir veya dört rekatın sonunda selam verilir. Dört rekat sonunda selam verilince, ilk oturuşta yalnız "Rabbena atina" duası okunmaz. Üçüncü rekat için tekbir alınarak ayağa kalkınca yine "Sübhaneke" okunur. Sonra bu son iki rekat evvelki iki rekat gibi kılınır.

Yatsı namazının son sünneti de, dört rekat olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekat gibi kılınır. Bununla beraber iki rekatta bir selam vermek sureti ile de kılınabilir. Bu takdirde her iki rekatın ka'desinde "Tahiyyat ile Salavatlar" ve "Rabbena atina" duası okunur.

Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan, böyle iki rekatta bir selam vermektir. Bu sünnetlerin dörder rekat kılınabileceğini gösteren rivayetler vardır. Bundan dolayı müstehap görülmüştür. (Zeylai, Nasbu'r-Raye, II/145 vd.; Şevkani, Neylü'l-Evtar, III/18; Merakı'l-Felah, 64)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

Editör (ahmet)

Öğlenin Son İki Rekat Sünneti: Bu, "Bugünkü öğle namazının son sünnetini kılmaya" diye niyet edilip tamamen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bu son sünneti dört rekat kılmak müstahabdır. O zaman ya her iki rekatta bir selam verilir veya dört rekatın sonunda selam verilir. Dört rekat sonunda selam verilince, ilk oturuşta yalnız "Rabbena atina" duası okunmaz. Üçüncü rekat için tekbir alınarak ayağa kalkınca yine "Sübhaneke" okunur. Sonra bu son iki rekat evvelki iki rekat gibi kılınır.

Yatsı namazının son sünneti de, dört rekat olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekat gibi kılınır. Bununla beraber iki rekatta bir selam vermek sureti ile de kılınabilir. Bu takdirde her iki rekatın ka'desinde "Tahiyyat ile Salavatlar" ve "Rabbena atina" duası okunur. Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan, böyle iki rekatta bir selam vermektir.

Bu sünnetlerin dörder rekat kılınabileceğini gösteren rivayetler vardır. Bundan dolayı müstehap görülmüştür. (Zeylai, Nasbu'r-Raye, II, 145 vd.;Şevkani, Neylü'L-Evtar, III, 18; Merakı'l-Felah, 64)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun