Namaz kılarken bir yanlışlık yapsak bir duayı şaşırıp yanlış okusak ya da 4. rekât yerine 3. rekâtta oturup Ettehiyyatü'yü okusak, ne yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumlarda sehiv secdesi yapmanız gerekir.

Dört rekâtlı bir namazda, yanlışlıkla üçüncü rekâtta teşehhüde oturan kimse, bunu hatırladığında ayağa kalkıp namazına devam eder, rekâtlerini tamamlar ve namaz sonunda sehiv secdesi yapar. Çünkü namazın farzlarından olan kıyam ertelenmiştir.

Namazda farzın tehiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), yahut sonraya bırakılması (tehiri), yahut da vaktinden önce yapılması (takdimi) sehiv secdesini gerektirir.