Seferiyken farzlar kısaltıldığı hâlde sünnetler neden kısaltılma maktadır?

Soru Detayı
Seferi iken dört rekatlı farzları iki rekat olarak kılıyoruz, ama sünnetlerde bir değişiklik olmuyor. Onları oldukları gibi kılıyoruz. Farzlarda bir azalma olduğu halde sünnetlerde neden olmuyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlar muhakkak kılınması gerekli olduğu için, bir rahatlık ve kolaylık olsun diye seferilikte azaltılmıştır. Ancak sünnet namazlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Kişi kılamayacak durumda ise zaten terkedebilir. Kılabilecek durumda ise dört rekat olarak kılar.