Sünnet namazlar iki rekat mı?

Soru Detayı

- ​Bu hadis rivayetine göre, bütün farz namazlara bitişik olan sünnet namazların hepsi 2 rekat mı?
“Ben Hz. Peygamber'le birlikte (aynı yerde) öğleden önce 2, öğleden sonra 2, akşam namazından sonra 2, yatsıdan sonra 2, sabah namazından önce 2 rekat namaz kıldım.” (Buhari, Teheccud, 25)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber Efendimiz (asm), farz namazların öncesinde ve sonrasında sünnet namazları kılmış ve ümmetine de tavsiye etmiştir. Bundan dolayı vakit namazlarıyla birlikte eda edilen düzenli (revâtib) sünnetler imkanlar ölçüsünde kılınmalıdır.

Hz. Muhammed (asm), farz namazlara bitişik olan sünnet namazlar hakkında şöyle buyurmuştur:

“Her gün sabah namazından önce iki, öğleden önce dört, sonra iki, akşamdan sonra iki ve yatsıdan sonra iki olmak üzere 12 rekât nafile namaz kılmaya devam eden kişiye, yüce Allah cennette bir köşk inşa eder.” (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 101)

“İkindiden önce dört rekât namaz kılana Allah merhamet etsin.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 8)

Hz. Aişe (r.anha) şöyle demiştir:

"Resûlullah (asm) öğleden önce dört, sabah namazından önce de iki rekat namaz kılmayı terk etmezdi." (Nesâî, Kıyâmü'l-Leyl, 56)

"Hz. Peygamber, yatsıdan önce dört rekat namaz kılardı." (Zeylaî, Nasbur Raye, II/145 vd.; Şevkânî, Neylü'l-evtar, III/18)

"Hz. Peygamber (asm) cuma namazından önce dört rekât, cuma namazından sonra da dört rekât namaz kılar, rekâtlar arasını (selâm ile) ayırmazdı." (Zeylaî, Nasbu'r Râye, II, 206)

Bir başka hadislerinde de Peygamber Efendimiz (asm) farz ve vacip dışındaki sünnet ve nafile namazlar için şu müjdeyi vermiştir:

“Kıyamet gününde kulun ilk hesaba çekileceği şey farz namazdır. Eğer bu namazları tam olarak yerine getirmişse ne güzel. Aksi hâlde şöyle denir: Bakın bakalım, bunun nafile namazı var mıdır? Eğer nafile namazları varsa, farzların eksiği bu nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer farzlar için de aynı şeyler yapılır.” (Ebû Dâvûd, Salât, 151; Tirmizî, Salât, 193)