Cuma namazının ilk sünnetinin kılınmasına dair hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefîler ile Şâfiîler cuma namazının farzından önce dört rekat namaz kılınmasını uygun görmüşlerdir. Delillerinden biri, İbni Ömer’in cuma namazından önce uzun uzadıya namaz kılması ve Resûlullah Efendimiz’in de böyle yaptığını söylemesi (Ebû Dâvûd, Salât 238), diğeri de Abdullah İbni Mes`ûd’un cumanın farzından önce dört, farzından sonra da dört rekat namaz kılmasıdır. (Tirmizî, Cuma 24)

Yine, "Hz. Peygamber cuma namazından önce dört, cuma namazından sonra dört rekat namaz kılar, rekatlar arasını selâm ile ayırmazdı." (Zeylaî, Nasbur-Râve, II, 206) rivayeti de vardır.

Nafile namaz konusunda ilave bilgi için tıklayınız:

NÂFİLE.