Hangi sünnetlerin yerine kaza namazı kılabilirim?

Soru Detayı

- Geçmişte kılamadığım farz ve vacip namazlarımı kaza etmek istiyorum. Sünnet, nafile namazlar var, bu namazları terk edebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz ya unutarak veya uyuyarak kılınmamış olabilir. Ve bu namazın kazası lazım gelir. Tembellikten kılınamayan namazlar da bunlara kıyasen kaza edilir. Ayrıca bilerek namazını zamanında kılmadığı için tövbe de etmelidir.

Sünnet namazların kazası yoktur. Ancak başlanıp bozulan sünnetler de farz ve vacib namazlarınki gibi kaza edilir.

Sabah namazı vaktinde kılınamamışsa, o günün öğlen namazından önce kerahet vakti girmeden kaza edilecekse, sabah namazının sünneti de kaza edilir.

Yine, öğle namazı ile cuma namazının ilk sünneti kılınmadan farz kılınmışsa, farzdan sonra ilk sünneti de kaza edilir.

Nafile namazlar 3 kısma ayrılır:

1. Mukayyed Nafileler.

Farz namazlara bağlı olup, önünde veya sonunda kılınan müekked ve gayr-i müekked sünnetlerdir. Bunlar kaza namazları için terk edilmez, kılınması sünnettir.

2. Muvakkat Nafileler.

Bu namazlar vakitlidirler. Kuşluk namazı, teheccüt namazı gibi. Bunlar da kaza namazları için terk edilmez, kılınması sünnettir.

3. Mutlak Nafileler.

Bu namazlar, ilk iki grup dışında kılınan bütün nafile namazlardır. Kaza namazı borcu olanlar, bu namazları kılmak yerine kaza namazlarını kılarlar, yani önceliği kazalarına tanımalıdır.

Özetle, ilk iki maddede kazalar için nafileler terk edilmez, üçüncü maddeyi ise kazası olan kazayı tercih etmesi gerekir.