Bir erkeğin ense, omuz, sırt ve bacak bölgesine epilasyon yaptırması caiz mi?

Soru Detayı

- Vücudumda ense omuz sırt ve bacak bölgemdeki kıllardan rahatsız oluyorum. Evde küçük küçük kıllarım sürekli yerlere dökülüyor.
- Bu bölgede bulunan kıllarımı dinen bir günahı yoksa epilasyon ile aldırmak istiyorum.
- Erkeğin bu belirttiğim bölgedeki vücut kıllarını aldırmasında dinen bir sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir zorunluluk bulunmadıkça erkeklerin bacak, sırt ve göğsündeki kılları tamamen aldırmaları dinen uygun değildir.

Ancak bir kimsenin omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllar normal sayılamayacak derecede çoksa ve kendini toplum içinde psikolojik olarak rahatsız hissetmesine, manen eziyet görmesine sebep oluyor veya bu rahatsızlık aile huzurunu etkileyecek boyuta ulaşıyorsa, bunların alınarak normal hale getirilmesinde bir sakınca yoktur. Bu itibarla makine, ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen erkeğin kendisi bu işlemi yapabilir veya eşi destek olabilir.

Ancak, tıbbi tedavi gibi bir zorunluluk olmadıkça, yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması da helal değildir. (Merğinani, el-Hidaye, IV, 83-87)

Zira bir erkeğin başka bir erkeğe göbek ile diz kapağı arası avret mahalli olduğu için, açması caiz değildir.

Avret mahalli olmayan ve alınması yasaklanmayan bölgeler için ise (ense, koltuk altı gibi) epilasyon uygulaması yaptırılabilir.