Kadınlar evde hep başörtü uzun elbiseyle mi durmalı?

Soru Detayı

- Eğer bu şekilde durmak şart değilse, deprem, yangın gibi afetlerde, aniden dışarı çıkıyorlar, bundan sorumlu olurlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının erkeğe karşı avret mahalli elleri ve yüzü hariç tüm bedenidir. Zaruret ve ihtiyaç olmadan, kadınların elleri ve yüzü dışındaki yerlerin kendilerine nikah düşen erkeklere gösterilmesi caiz değildir.

Kadının, Müslüman kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin kadınlara gösterilmesi caiz değildir.

Kendine nikah düşen bir erkeğin, kendilerini görmesi mümkün olmayan ortamlarda kadınlar başları, boyun ve kolları, ayakları açık olarak bulunabilirler. Bundan dolayı kendilerine bir vebal olmaz.

Deprem, yangın gibi zaruret durumlarında, örtünme fırsatı bulamadan dışarı çıkmaları bir zaruret durumudur. Böyle bir zaruret durumu olursa, örtünme fırsatı buldukları ilk anda tesettüre uygun bir şekilde örtünmeleri gerekir.

Zaruret durumunda örtüsüz olmaları, söz konusu zaruret sebebiyle affedilmiş olur. Bundan dolayı sorumlu olmazlar.