“Hz. Nuh bir kadını ağlarken gördü…” diye başlayan bilginin kaynağı nedir?

Soru Detayı

Nuh as bir kadını ağlarken gördü ona dedi ki: “Neden ağlıyorsun?” Kadın cevap verdi: “Oğlum gün yüzü görmedi genç yaşta gitti." Nuh as. tekrar sordu: “Kaç yaşındaydı senin oğlun?” Kadın dedi ki: “250 yaşındaydı.” Nuh as. tebessüm etti ve şöyle dedi: “Öyle bir zaman gelecek ki insanlar az bir zaman yaşayacak 60-70 yıl ömürleri olacak.” deyince kadın şöyle cevap verdi: “Onlar ev de yapacak mı?” Nuh as cevap verdi: “Bu ömür için hem de en âlâlarını yapacaklar.” dedi. Kadın Nuh as cevaben dedi ki: “Ben onların yerinde olsam iki kazık çakar, üzerini örter, Rabbimi hamd ile tesbih ederim.” dedi.
- Kadın neden böyle demiş?
- Sonuçta peygamberimiz 63 sene yaşamış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmalarımıza rağmen hadis, tarih, tefsir gibi kaynaklarımızda soruda geçen anlamda bir bilgiye ulaşamadık.

İmam Gazali’nin bildirdiğine göre bir gün Hz. Cebrail, Hz. Nuḥ’a gelerek “Ey en uzun ömürlü peygamber, dünyayı nasıl buldun?” diye sormuş, Hz. Nuḥ “İki kapısı olan bir ev gibi! Birinden girdim, diğerinden çıktım.” cevabını vermiştir. (Gazali, İḥya, Dimeşḳ, Daru’l-Fikr, 2006, 3/2006)

Hz. Nuh’un dünyaya bakışını anlatan bir diğer örnek, onun kamıştan ev yapmasıyla ilgilidir. Neden böyle yaptığını soranlara “ölecek kimse için bunun bile çok olduğunu” söylemiştir. (Gazali, age., 4/2883)