Hz. Peygamber neden Ayşe'yi diğer hanımlarından üstün tutardı?

Tarih: 08.03.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hani her kadına eşit değer vermek zorunluydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muteber kaynaklarda Hz. Peygamber'in Hz. Aişe'yi (r.a.) diğer hanımlarından üstün tuttuğuna, ona farklı bir muamelede bulunduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Nitekim böyle bir tavırla hiçbir peygamber vasıflanamaz.

Bununla birlikte Hz. Aişe'nin birtakım üstün meziyetlerine binaen hem bütün sahabe hem de Peygamberimizin (asm) diğer hanımları ona ayrı bir değer vermiştir.

Diğer taraftan, Hz. Peygamber (asm)'in eşleri arasında Hz. Aişe'yi çok sevdiği doğrudur. Sevgi kalbe ait bir duygudur, iradeye bağlı değildir. Bu nedenle sevgi konusunda eşitlik diye bir durum olmaz. Ancak bu durum, Peygamber Efendimizin (asm) eşleri arasında eşit davranmamaya neden olmamıştır. Aksine her konuda eşit olmuştur. Örneğin bu eşitlik daha onlara ödenen mehirden başlar. Yiyecek, giyecek, mesken gibi nafakada, sohbet için ayrılan müddete, beraber geçirilen gecede vs. devam eder.

Nitekim bizzat Hz. Ayşe validemiz, “beraber kalma hususunda yaptığı taksimde Hz. Peygamberin (asm) hanımlar arasında hiçbirine imtiyaz tanımayıp, hepsine eşit davrandığını” kesin bir dille ifade eder (Azimabadi, Şerhu Sünen-i Ebu Davud, 10/392)

İlave bilgi için tıklayınız:

Peygamberimiz eşlerine karşı nasıl davranırdı? ...
Hz. Peygamber'in eşleri arasında en çok Hz. Aişe'yi sevdiği doğru ...
Çok evlenmenin şartları nelerdir, insan sevgide adaleti sağlayabilir ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun