Peygamber Efendimiz yemeğe ekmeği neden banmazdı?

Soru Detayı

- Bir yerde de tabaktaki yemek artıklarını bırakmayıp silip süpürmenin sünnet olduğu yazıyor. Bunun hangisi doğru?
- Konunun aslı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yemeğe lokma bandırmanın hükmü mubahtır; yani yapıp yapmamak serbesttir, yemek kabının dibini sıyırmak ise sünnettir.

Kur'an’ın ifadesiyle insanlar için güzel örnek olan Allah Resulünün yeme-içme adabı şöyle özetlenebilir:

* Yemekten önce ve sonra ellerini yıkar.

“Yemeğin bereketi yemekten evvel ve sonra (elleri) yıkamaktır.” buyurur. (Tirmizi, Etime, 39)

Bu, her halükarda elleri yıkamak demektir.

* Besmele ile yemeğe başlar.

Peygamberimiz (asm), “Eğer sizden biriniz yemek yerse, Allah'ın ismini zikretsin. Allah'ın ismini evvelinde zikretmeyi unutursa, (hatırladığında) 'Evvelinde ve sonunda Bismillah' desin.” şeklinde uyarmıştır. (Tirmizi, Etime, 47)

* Efendimiz (asm) sağ eliyle ve önünden yerdi. Bu konuda şu uyarıda bulunur:

“Sizden biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin.” (Müslim, Eşribe, 104-106)

* Hz. Peygamber (asm), fazla sıcak ve fazla soğuk yemez ve sıcak yemeğe üflemeyi hoş görmezdi. Bu durum, diş sağlığını koruduğu kadar, kansere yol açabilecek doku hasarlarını da engeller.

"Sıcak yemek yemekten sakının! Çünkü o bereketi giderir. Soğutarak yemeyi tavsiye ederim. Çünkü o daha çok içe siner, bereketi daha büyüktür." (Feyzü'l–Kadir, 3/120, Hadîs No: 2896)

İbni Abbas şöyle demektedir: “Rasûlüllah, yiyeceğe ve içeceğe üflemez; kabın içine de solumazdı.” (İbn Mace, Etime, 18)

* Peygamberimiz, eti bıçakla kesmez, ısırarak yerlerdi. Böylece normal lif yapısı, daha az kesintiye uğradığından, daha rahat çiğnenir ve dişlerin arasında daha az artık kalır.

“Eti bıçakla kesmeyin. Çünkü bu, yabancıların işidir. Siz dişlerinizle kemirerek yiyin. Çünkü bu, sıhhat ve afiyet için daha iyidir.” (Ebu Davud, Et’ime 21, 3778)

* Parmakla yenebilecek yiyecekleri üç parmakla yerdi, bitiminde de parmaklarını yalar ve başkalarına da tavsiye ederdi.

“Yemek yediğinizde üç parmakla yiyin, sonunda da parmağınızı yalayın, başka bir şeyle silmeyiniz.” (Buhârî, Etime, 52)

* Kapta kalanı yemeği sıyırmayı tavsiye ederek, “Bereketin nerede olduğunu bilmezsiniz.” buyurmuştur. (Müslim, Eşribe 133)

Bazılarını açıkladığımız yeme adabındaki bu davranışlar, Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselamın sünnetlerindendir. Vacip değildir, terk eden günaha girmez. Elle yemeyi ve parmakları yalamayı o günün şartlarına göre düşünmek lazım. Bu durum, "kaşıkla yenmez" anlamına gelmez.

Yemek tabağının dibini sıyırmak, üç parmakla yemek, sonunda parmakları yalamak sünnet adabındandır. Bunlar yapılmazsa dinen bir sakıncası yoktur. Ancak sünnet niyetiyle yapılırsa, bunun sevabı vardır. Terkinde ise her hangi bir günah yoktur.