Dünden kalan yemek ısıtılmaz mı?

Soru Detayı

- Hz. Peygamber (asm) dünden kalan yemeği, asla ısıtıp yetmezdi, tarzında bir hadis veya sünnet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) dünden kalan yemeği, asla ısıtıp yetmezdi, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Konuyla ilgili rivayetler, daha çok, yemeklerin sıcak yenilmemesi ve yemek piştikten sonra sıcakken hemen yenilmeyip biraz bekletilmesi yönündedir.

Örneğin, Hz. Esma bir tirit yemeği yaptığında yemeğin şiddetli sıcaklığı ve buharı gidinceye kadar üzerine bir şey örter ve "Ben gerçekten Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamı, 'Bu, daha bereketlidir!' buyururken işitmiştim." dermiş. (Müsned, 6/350; Mecmau'z-Zevaid, 5/19)

Ayrıca, "Sıcak yemek yemekten sakının! Çünkü o bereketi giderir. Soğutarak yemeyi tavsiye ederim. Çünkü o daha çok içe siner, bereketi daha büyüktür." (bk. Feyzü'l–Kadir, 3/120, Hadîs No: 2896) anlamında zayıf bir hadis rivayeti de vardır.

Sağlık açısından çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerin zararlı olma ihtimalleri kuvvetlidir. Bu yönden çok sıcak ve çok soğuk yemek mekruh sayılabilirse de bu tenzih-i kerahet olabilir. Yani günah olmayan bir kerahettir.

Şu halde yemeğin çok sıcak yenilmemesi, hem sağlık açısından hem de yemeğin bereketli olması bakımından önemlidir.

Buna göre dünden kalan yemeği ısıtmanın bir sakıncası yoktur, önemli olan yemeğin bozulmaktan korunması ve ısıtınca aşırı sıcakken yenilmemesidir.