Yemeği sabaha bırakanın evinden bela musibet eksik olmaz mı?

Soru Detayı

- Yemeği sabaha bırakanın evinden bela musibet eksik olmaz manasında bir hadis duydum...
- Böyle bir hadis var mı; varsa sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, yiyeceklerin ve içeceklerin üstünün kapatılmasını tavsiye etmiştir. Bu tavsiye de gösteriyor ki, akşamda yiyeceklerin kalmasının bir sakıncası yoktur. Önemli olan israf etmemek, artan yemekleri çöpe atmamak ve kokmasını ve bozulmasını önlemek için tedbir almaktır.

Ayrıca, Peygamber Efendimiz (asm) ilk günkü tazeliklerini kaybeden yiyeceklerin yerine sadece yeni olanın tüketilmesinin doğru olmadığını ve yeni ile eski yiyeceğin birlikte tüketilmesi gerektiğini söylerlerdi.

Hz. Aişe validemizin aktardığı rivayete göre, Resulullah (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Yaş hurmayı kuru hurmayla birlikte yiyin. Eski hurmayı yeni hurmayla beraber yiyin. Zira şeytan (böyle yapmanıza) kızar ve: 'Âdemoğlu, eskiyi yeni ile beraber yiyecek kadar (hayatta) kaldı.' der.” (Buhârî, “Et‘ime”, 8).

Yemekler kesinlikle dökülmemelidir. Önceki günden kalması durumunda yeni yapılan yemekle birlikte tüketilmelidir.