Yiyeceklerin, içeceklerin üstünü kapatmalı mıyız?

Soru Detayı

- Yoksa cinler sihir mi yapar gerçekten, yoksa Allah dilemeden olmaz mı?
- Yemeklerin üstünü kapatmanın hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyuruyor:

“Akşam yatarken kapıları kilitleyiniz, su kırbalarının ağzını bağlayın, kapların üzerini örtünüz, ışığı sündürünüz.” (Müslim, 3755. 5)

Hz. Peygamber (asm), temizlik ve sağlığı koruma ve koruyucu hekimlik adına, detaylara inerek, mikrop bulaştıran sinek, haşere, fare ve diğer mahluklardan kaynaklanan hastalıklara karşı ümmetini korumakta ve uyarmaktadır.

Yiyecek ve içeceklere, görünen ve görünmeyen mahlukların zarar verme ihtimali vardır.

Günümüzde modern tıp da özellikle, yiyecek ve içeceklerin mikroplara karşı korunmasını tavsiye etmektedir. Yiyecek ve içeceklerin açık olması, sinek, haşere, fare, kedi ve köpek gibi varlıkların taşıdığı mikroplara maruz kalabilir.

Sinek, böcek, karınca gibi canlıların ya da etrafta ve havada bulunan yabancı maddelerin içine girmesi veya hava ile temas etmesinden dolayı çabuk bozulması gibi nedenlerden dolayı, yiyecek ve içeceklerin üstünü açık koymak uygun değildir.

Bu açıdan dikkatli olmak ve üzerlerini bir şekilde kapalı tutmak, yiyecek ve içeceklerin adabından sayılmıştır.

Mikroskopun olmadığı, mikropların bilinmediği bir zamanda, Hz. Peygamber (asm)'in, mikropların varlığına işaret etmesi, tıbbi bir mucizedir. Modern tıbbın da kabul ettiği bu gerçek bütün asırlarda geçerlidir.

Yiyecek ve içeceklerin korunması adına modern tıbbın da ötesinde, Peygamber Efendimiz (asm) başka bir şeye daha dikkat çekmektedir. O da cin ve şeytanların yiyecek ve içeceklere dokunması ve bereketinin gitmesine sebep olmasıdır. Onlardan da korunmak için besmele çekmemizi istemektedir. Yanı yemek kaplarımızı besmele ile kapatmamızı tavsiye ediyor:

“Allah'ın ismini anarak kapıları kapatınız. Çünkü şeytan, kapatılmış kapıyı açamaz. Yine Allah'ın ismini anarak su kırbalarınızın ağızlarını bağlayınız. Yine Allah'ın ismini anarak yiyecek kaplarınızın üzerlerini örtüp kapatınız, velev üzerlerine enlemesine bir şey koymanız suretiyle olsun. Yanan kandillerinizi de söndürünüz!" (Buhârî, Eşribe, 21, hadis no: 47, 48)