Polivinil asetatın içeriğinde metil alkol var mı?

Soru Detayı

- Sakız hamurlarında kullanılabiliyormuş bu madde. Bir de Polivinil alkol helal mi etil alkol grubunda mı?
- Yani polivinil asetat ve polivinil alkol bu iki madde helal mi, içeriğine bunların katıldığı içecek ve yiyecek helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde insana sarhoşluk veren maddeler haram kılınmıştır. Alkolün haram kılınmasının sebebi aklı örten, sarhoşluk veren özelliğinin olmasıdır.

Ancak alkol bir bileşendir ve çeşitli türleri vardır. Etil alkolün sarhoş edicilik vasfı var iken diğer alkollerin böyle bir vasfı yoktur.

Dolayısıyla içerisinde benzil ve polivinil alkol bulunan maddeler sağlığa zararlı olduğu bilinmiyorsa kullanılabilir.