Tıbbın zararlı dediği her şeyin yenilmesi haram mı?

Soru Detayı

- Bu devirde yediklerimize nasıl dikkat edebiliriz helal haram konusunda?
- Mesela tıbbın insan vücuduna zararlı dediği her şeyin yenilmesi haram diye bir şey duydum. O zaman hayatımızda şu an yemekte olduğumuz her şeyi çıkarmamız gerekiyor, çünkü hemen hemen her şeyde katkı maddesi var, buna nasıl bir çözüm getirebiliriz?
- Cips olsun ve buna benzer kıraker gibi birçok şey tüketiyorum, onları hayatımdan çıkarmam mı gerekiyor?
- Bu devirde yeme içme konusunda bir müslümanın yapması gereken nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tıbbın zararlı dediği her şey haram olmaz, böyle bir genel hüküm isabetli değildir.

Zarar ne kadar, az mı çok mu; zarar az ise zararsızı onun yerine koymak kolayca mümkün mü, zararı başka tedbirlerle önlemek mümkün mü, hiç zararı olmayan yiyecek ve içeceklere herkesin normal bir çaba ile ulaşması mümkün mü?

İşte bu sorulara alacağımız cevaplar hükmü etkiler ve değiştirir.

Vücudun tahammül edebileceği, başka yollardan giderilmesi mümkün olan zararlara katlanılır; yeter ki bu gıdalar ismen haram kılınmış veya bunlara kıyasen yasaklanmış olmasın.

Tıbbın açıklama ve beyanları kesin değilse, şüphe oluşturur, şüphe kerahete sebep olabilir, ancak haram etmez.

Ancak güvenilir uzmanların ve yetkililerin açıklamaları şüphe değil de kanaat oluşturursa o zaman zarar olacak diye kanaat eden kişiye şeyi yemek veya içmek haram olur. (İbn Hacer, Fetava’l-kübra, 1/9; İbni Abidin, Reddü’l-muhtar, 6/459)

Ayrıca bu zararın da herhangi bir zarar değil açık bir zarar ve normalde tahammül edilemeyecek bir zarar olması gerekir. (Buceyremi, el-Büceyremî ala'l-Hatîb, 4/328)