Apilarnil yemenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Apilarnil, ana arı adayı kurtçuklar veya erkek arı adayı kurtçuklar olduğu söyleniyor. Dünyada bir çok ülkede en lüks restoranlarda değişik soslar ile süslenmiş ve kızartılmış kurtçukların özel müşterileri varmış. Bizim kültürümüzde ise, form değiştirerek (Toz şeklinde) insan sağlığı için kullanılacağı günlerin yakın olduğu iddia ediliyor.
- Bunları ister kurtçuk şeklinde isterse toz haline getirilmiş şekilde yemenin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Apilarnil, erkek bal arısının larva halidir.

Bal arısı larvası, arının gelişim evrelerinin yumurta safhasından sonraki ikinci ve üçüncü devre olup böcek kabul edilmektedir.

Böceğin yenilmesi ise başta Hanefi mezhebi olmak üzere İslam alimlerinin çoğuna göre haram kabul edilmiştir.

Bu itibarla arı larvası ve pupasının yenilmesi caiz olmayıp söz konusu larva; bal, arı sütü, polen ve propolis gibi yenilmesi caiz olan arı ürünleri arasında değerlendirilemez.