İncirin içinde ölen arı varsa bu helal olur mu?

Soru Detayı

- İncir arıları incirin içine yumurta bırakıyormuş arı incirin içinde ölünce incir içindeki enzim bu arıların büyük kısmını parçalıyor vs gibi bir şeyler duydum yani incirin içinde ölen arı varsa bu helal olur mu?
- Bu konuya bakar mısınız incir ağacının tozlaşması için incir arısına ihtiyacı olma durumu ve arının içinde ölmesi olayı helallik acısından bu durum varsa ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yediğiniz meyvenin içinde kurt vb. ölü veya diri duruyorsa, bunu gördüğünüzde çıkarır atarsınız. Çıkarıp yemeniz caiz olmaz. Ancak çıkarılmadan meyveyle beraber yenilmesinin bir sakıncası yoktur, helaldir.