İnek kursağından yapılan maya helal mi?

Soru Detayı

- Peynir de mayalanmak da inekten alınan kursaklarından kullanılıyor. Bunu yemek caiz mi?
- Ve bu hayvan helal kesim olmalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maya değişime uğruyor ve sütü de değiştirerek peynir olmasını sağlıyor. Peynirin içinde maya, mesela kursak olarak durmuyor, değişmiş (istihale geçirmiş) olarak duruyor.

Domuz tuz gölüne düşüp tuz olsa, o tuz yeniyor; çünkü artık tuzdur.

Kimya uzmanları, “maya değişime uğramıyor, hayvandan alındığı gibi kalıyor” derlerse, o zaman o maya ve onun pislediği şey yenmez.