Müslümanın marketinden aldığım helal olur mu?

Soru Detayı

- Gayrimüslim bir ülkede güvendiğimiz Müslüman bir fırın var ve onların da sattıkları donutlar var. Normalde bu donutların içerisinde normalde alkol veya jelatin olabiliyor (ancak bu kimselerin içeriğine ne kattıkları veya kendilerinin mi yaptıklarını bilmiyorum).
- Bu fırın çevredeki birçok Müslüman'ın uğrak yeri. Onların donutlarını tüketmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güvenilir bir fırın şekerli çörek (donut) satıyorsa ve bunun içinde değişime uğramamış bir haram nesne yoksa; yani fırıncı böyle diyorsa, bu çörekler yenir.