Hazır sirkelerde şarap kalıntısı bulunabiliyor mu?

Soru Detayı

- 20 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Meselem özetle şöyle ki:
- Marketlerden aldığımız üzüm ve elma sirkelerinin üretimi şarabın sirkeye fermantasyonu şeklinde gerçekleşmektedir. Dönüşen sirkenin helal olduğu malumumuz olsa da bu sirkelerde şarap kalıntısı bulunduğu iddiaları söz konusu.
- Teknik olarak bunun aslı var mıdır?
- Varsa bu sirkelerin kullanılmasının fıkhi durumu nedir?
- Tam fermente olmayan sirke koku ve tadından anlaşılmaz mı?
- Bu endişeden emin olabileceğimiz hangi markalar var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Piyasada sirke olarak satılan gıdalar sirkedir.

Şaraptan veya başka bir meyveden sirkeye dönüşmüş olan şey sirkedir, onda şarap bakiyesi olmaz.